top of page

של"ח - יומן מסע בטבע

בית ספרנו עסק בחודשים האחרונים במשימה מאתגרת ומשמעותית שלא הייתה כמותה בכל שנות פעילותו.

התחלנו בשיעורי הכנה שעסקו בבניית חוסן נפשי, התמודדות במצבים מאתגרים, ערבות הדדית ובתכנון המסע המשמעותי שכולל בתוכו בניית תפריט, חלוקת משימות, נהלי בטיחות ובישולי שדה.

יומיים לפני המסע ההתרגשות בשיאה לא רק בקרב התלמידים גם בקרב ההורים והפנימיות אשר ברכו על יוזמה זו ושמחו על ההזדמנות שניתנה לילדיהם.

התלמידים חששו מההתמודדות למול המסלול, הלינה מחוץ לבית, לינה משותפת עם אנשים אחרים, הצלחה מול המשימות, המסלולים והיד עוד נטויה.

היום הראשון למסע

ביום רביעי 11.05.22 הגענו לביה"ס נרגשים עם המזוודות והתיקים והתחלנו לסדר את כל הכלים הנדרשים לבישול, אוכל וכל מה שנדרש לקראת המסע ויצאנו לכיוון מצדה מסלול דרך הסוללה. כאשר הגענו למסלול עיניהם של התלמידים נישאו לכיוון הר מצדה וראינו את החשש מהעלייה אליו והתגובות מיהרו לבוא.

"וואי איזה ארוך", יהיה לי קשה", אני לא אצליח". כשהתחלנו לעלות את ההר כל צעד וצעד נספר ולווה באמירה של ייאוש אך הזמן עושה את שלו והמבט לאחור לראות כמה הספקת מילא את תחושת הייאוש ולבסוף צלחנו את הסוללה והגענו לכניסה למצדה.

בהר פתרנו חידות, סיירנו שמענו הדרכות מפי המורה לשל"ח על ההיסטוריה, הארכיאולוגיה והנוף הנשקף למולנו. התחברנו למורשת, לממצאים הארכיאולוגים, לנוף הנשקף למולנו וליישום הלמידה שלמדנו במהלך השנה בשיעורי של"ח.

הירידה מן ההר משביל הנחש לא הייתה פשוטה עבורנו זה דרש ריכוז, שימת לב בכל צעד ויחד עם זאת הצלחנו גם לתת יד ולעזור אחד לשני. בסיום המסלול נהנינו מארוחת צהריים מהנה והמשכנו את דרכנו.

הגענו לחאן הנבטי בממשית ערכנו סיור במקום וראינו היכן המגורים, שירותים מקלחות ומטבח השדה לאחר מכן עברנו לתדריך לילה ובישולי שדה. התחלקנו לקבוצות עבודה והתחלנו בבישולים, הכנת החדרים ללינה והכרת המקום.

בסיום העבודה נהנינו מארוחת ערב דשנה, מהישיבה יחד ומהחוויה "שאני הכנתי בעצמי", לאחר עבודה סדר היום אינו נגמר ועברנו למעגל של"ח המסכם את היום. הדלקנו מדורה צלינו מרשמלו ותפוחי אדמה ושיתפנו בתחושות של כל אחד מהיום המלא והגדוש.

"אני שמח שיצאתי, כיף לי להיות פה, הכרתי פה חברים חדשים"- דבריו של אחד התלמידים.

הלילה הגיע ואיתו ההכנות והחששות "לישון עם אנשים, לינה ראשונה מחוץ לבית, מקלחות שונות" וחששות נוספות אך זה לא מנע מאיתנו להתמודד עם זה והלילה עבר בשלום.
היום השני למסע

ביום השני למסע 12.05.22 יום חמישי חלק מהתלמידים השכימו קום והחלו להתארגן לקראת יום חדש.

הכנו ארוחת בוקר, סידרנו תיקים, ציוד וכל מה שצריך ויצאנו בנסיעה לעין בוקק.

בהגעתנו למסלול גילינו מים במדבר ולהפתעתנו כל המסלול היה מים, מאוד נהננו השפרצנו אחד על השני, הלכנו בתוך המים והתרעננו לקראת הדרכות על מדבר בצל גשם, עין בוקק והחשיבות של המים במדבר.

יצאנו מן המסלול רטובים אך מרוצים והמשכנו לארוחת צהריים בחורשת רן שם נהננו מארוחה כיפית והמשכנו בדרך לכיוון ביה"ס ולמרות זאת המסע אינו נגמר בהגעתנו פרקנו את הציוד, ארגנו אותו היכן שצריך וישבנו למעגל סיכום שבו כל אחד סיכם כיצד המסע הזה היה משמעותי עבורו.


"מסע זה היה משמעותי עבורי כי הכרנו חברים, יצאנו מהבית"

"אני ויתרתי על נופש עם המשפה כדי לצאת למסע הזה"

"אני שמח שיצאתי למסע הזה ולקחתי זמן לעצמי"
לסיכום

למסע זה יצאנו 10 תלמידים משכבת הביניים וחווינו חוויה משמעותית וטובה.

מסע זה לא היה משמעותי רק עבור התלמידים אלא גם עבורנו כצוות ביה"ס זכינו לראות אותם מתמודדים בגאון באתגרים לא פשוטים וממשיכים לכבוד יעדים נוספים בתהליך המשמעותי לחיים עצמאיים זו זכות גדולה עבורנו.

תמונות המסע צולמו על ידי תלמיד מגמת צילום

bottom of page